Araba Koltuğu Temizleme Yöntemleri

Düzenli aralıklarla bakım gerektiren otomobiller temizlik söz konusu olunca biraz ihmal edilmektedir. Geçirgen bir yapıya sahip olan araba koltuğu temizleme yöntemleri bilinmeden yapılırsa araca kalıcı zararlar verilebilir. En çok kullanılması hasebiyle, kabin bölümü en fazla kirlenen ve yıpranan an alandır. En çok da üzerine oturan koltuklar sık sık temizliğe e ihtiyaç duyar. Göze hoş gelen, temiz bir iç mekan görünümü yakalamak için periyotlar halinde temizlik yapılmalıdır.

Otomobiller deri ve tekstil ürünlerinden yapılan koltuklarla yolculara konfor sunar. Sahip olunan türe göre temizlik yöntemi uygulanır.

Kumaş araba koltuğu nasıl temizlenir?

Üstüne sıvı dökülen ya da yapışkan lekelere maruz kalan kumaş koltuklar acil müdahale ile temizlenmelidir. Ancak olumsuz sonuçlar doğuracak kimyasallar ile işe girişmek yanlış sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kumaş araba koltuğu temizleme yöntemleri şunlardır;

  • Ayrıntılı bir temizlik yapılmadan önce kabin bölümü süpürge ile çekilmelidir. Özellikle dikiş bölgeleri vakumlanarak ince toz tabakaları emilmelidir.
  • Koltuk yüzeylerini silme aşamasında spreyli temizlik malzemeleri kullanılabilir ancak renk bozulmasına sebebiyet vermemesi açısından kumaş temizleme özelliği olanlar tercih edilmelidir.
  • Temizleyici kimyasalların yüzeye aşırı derecede püskürtülmesi zarar verebilir.
  • Yoğun kir tabakalarının fark edildiği alanlara kumaş fırçası yardımı ile dairesel hareketlerle lekelerin çıkması sağlanmalıdır.
  • Yoğun kirli bölgelere mikrofiber bez destekli masaj yöntemi ile hijyen ortamı sağlanmalıdır.
  • Bütün işlemler tamamlandıktan sonra süpürge ile son vakumlama işlemi yapılmalı ve birkaç saat kumaş koltukların kuruması için havalandırma yapılmalıdır.

Araba koltuğu hangi deterjanla temizlenir?

Tekstil ürünlerinden yapılmış ‘kumaş‘ diye tabir edilen araba koltuğu hangi deterjanla temizlenirse daha pozitif sonuç elde edilir? Evdeki oturma gruplarında kullanılan yüzleri nasıl doğal temizleme ürünleri ile arındırıyorsak, araçların koltuklarını da benzer şekilde yapmalıyız.

Doğal ürünler ile araca zarar vermeden mükemmel bir ambiyans yakalanabilir. Kirleri ortadan kaldırmak için marketlerde satılan tekstil arındırma özelliği olan ürünlerin yanına sirke ve soda suya damlatılarak lekelerin ortadan kalkması kolaylaşır. Ayrıca, beyaz sabunun gücünden istifade edilerek kirlerin ortadan kalkması kolaylaşır. İnatçı lekeler söz konusu ise, biraz çamaşır deterjanı ile su karıştırılır, sprey şişesine doldurulup püskürtülür, biraz bekledikten sonra vakumlama yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Arabanın Kliması Neden Soğutmaz?

Kumaş araba koltuğu nasıl temizlenir

Araba koltuğundaki lekeler en pratik nasıl temizlenir?

Gündelik koşuşturmalar esnasında sürekli üzerine oturup kalktığımız araba koltukları da ter, leke, yiyecek içecek kırıntıları ile farkında olmadan kirlenir. Bazı kirlerin temizlenmesi uzmanlık gerektirirken bazılarını basit bir yöntemle kendiniz de çıkarabiliriz.

Pratik araba koltuğu temizleme yöntemlerinden biri tıraş köpüğü ile yapılmaktadır. Deri döşemelere tıraş köpüğü uygulaması yapmak kalıcı zarara sebebiyet verebileceğinden  önerilmemektedir! Kumaş döşeme araba koltuklarında da nokta testi ile renk değişimi olup olmadığı kontrol edildikten sonra işleme başlanmalıdır!

Yurt dışında denilen bu yöntem ile araba koltuğu lekelerden pratik bir şekilde temizlenebilmektedir. Hijyenin gerçekleşmesi için öncesinde tabii olarak vakumlama ile görünen kirlerin çekilmesi gerekmektedir. Ardından kir tabakalarının yoğun olduğu bölmelere tıraş köpüğü sıkılmalı 10 dakika kadar bekleyip lekelerin parçalanması sağlanmalı en nihayetinde küçük fırçalarla dairesel hareketlerle lekeler ortadan kaldırılmalıdır.

Araba koltuğu temizleme yöntemleri lekenin türüne göre değişkenlik gösterir. Mürekkep lekesi farklı bir yöntemle çıkarılırken kan, kusmuk gibi tiksindirici lekeler için ayrı bir hijyen metodu bulunur.

Her türlü hoş olmayan görünümü ortadan kaldırmak için mutlaka ılık su, minik fırçalar, mikrofiber bez, güçlü bir elektrik süpürgesi ile yüzey temizleyici yanınızda olmalıdır. Arzu edilen hijyenin sağlanması için minik lokal testler yapılmalı, kullandığınız temizlik malzemeleri koltuğa zarar vermiyorsa sonraki aşamaya geçirmelidir. İşlem basamak basamak tamamlanmalıdır.

Deri araba koltukları nasıl temizlenir?

Genellikle lüks otomobillerde rastlanılan deri araba koltuklarındaki lekeler özel kremler ile çıkarılabilir. Güvenilir web sitelerinden veya yedek parçacı dükkanlarından temin edilen deri koltuk kremi ve özel solüsyonları sorunun kısa sürede ortadan kaldırmaya yetecektir. Ancak kremi bütün yüzeye sürmeden önce emin olmak için görünmeyen yüzeylerde nokta testi yapılması karşılaşılabilecek olumsuzlukları bertaraf edecektir.

Herhangi bir olumsuzluk gözlemlenmezse leke çıkarma işlemi için kremler sürülüp birkaç dakika sonra silme işlemi yapılır. Deri koltuklar solüsyonla temizlendikten sonra mutlaka durulanmalıdır.

Kendinize güveniyorsanız bu işleme başlayın, berbat etme durumuyla karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka profesyonel bir destek alarak deri araba koltuklarını temizletiniz.

Araba koltuk çıkarıcı, tavsiye!

İnatçı kirler araç döşemesi üzerine yerleşmişse su içine biraz yumuşatıcı ekleyerek lekelerin inadı kırılır, ardından aspiratör yardımı ile ortamdan uzaklaştırılır. Araba koltuk çıkarıcı tavsiyesi olarak; soda, sirke, beyaz sabun, ile çamaşır deterjanı sıralanmaktadır. Buna karşılık, piyasada özel olarak üretilmiş mühendisler ve kimyagerler tarafından hazırlanmış kumaş temizleme solüsyonları da kullanılabilir.

Açık renk araba koltuğu olanlar daha titiz ve hassas bir çalışma ile lekelerden kurtulmaya çalışmalıdır. Böyle durumlarda sıvı bulaşık deterjanları devreye girmeli, karışım beyaz pamuk ya da kumaş ile döşeme üzerine püskürtülmelidir. Dairesel hareketler yapılarak kirler ortadan kaldırılmalıdır.

İhtiyaçtan yatırım aracına terfi eden araba, koltuğu temizleme yöntemleri ile zarar verilmeden yapılan temizlik hem sürücü hem de yolcuları keyifli bir deneyime kavuşturacaktır. Son olarak, araba yıkama firmalarına güvenerek, uzun yolculuklara çıkmak için oturduğunuz koltukları ihmal etmeyiniz. Zaman zaman kendinize özgü metotlarla aracınızı temizleyiniz!

Yorum yapın