İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları

Türk Eğitim Sisteminin belirleyici derslerinden biri olan matematik hem öğrenciler hem de öğretmenler için farklı bir konumda değerlendirilir. 1. kademede meslek olarak seçecekler matematik öğretmeni nasıl olunur, ilköğretim matematik öğretmenliği maaşları ne kadardır bilmek isterler. Öğrencilerin düşünme yetilerini keşfetmeye yönelik kavramların yoğun bir şekilde işlendiği bu ders biraz yorucu olduğu için yıpratıcıdır da. Bu minvalde bu mesleğe gönül verecek olan insanların bilmeleri gereken hususları kısaca özetleyelim.

  • Formüller ve matematiksel terminolojiye hakim olunmalı.
  • Strateji geliştirme ve problem çözme becerileri yüksek olmalı.
  • Bilimsel ve müfredata uygun standartta eğitim öğretim faaliyetinde bulunmalı.
  • Öğrencilerin beklentilerine karşılık vermek için gerekli sosyal ve akademik gelişimi göstermelidir.

Matematik öğretmeni nasıl olunur?

Mantıksal ve sayısal zekası güçlü olan bireylerin matematik öğretmeni olma isteklerini yerine getirebilmeleri için, eğitimin her kademesinde uzamsal ilişkilere ağırlık vermesi beklenir. Lise eğitimi sonrasında gireceği YKS aşamasında yeterli puan elde edenler, üniversitelerin eğitim fakültelerindeki matematik öğretmenliği bölümünü bitirmesi gerekir. Matematik öğretmeni olmak için fakülte diploması yeterli gelmiyor maalesef. Akabinde ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS’de ilgili sınavlarda atanabilmek için yeterli puana ulaşılmalıdır.

Matematik Öğretmeni

Lise matematik öğretmenliği maaşı

Devlet Memurluğu Kanunu gereğince, atamaya esas derece kademe ile lise matematik öğretmenliği maaşı hesaplanır. Bu durum bütün memurlar için geçerlidir. Kısacası bütün öğretmenlerin maaşları birbirine yakındır. Sadece hizmet yılına ve kariyer basamakları sınavında elde ettiği başarılara göre ilave yansımalar olur. Ayrıca, maaş karşılığı haricinde girdiği ‘ek ders’ olarak adlandırılan fazladan verilen derslere de ücret ödenir. Net maaş, yaklaşık asgari ücretin 2 katına denk gelmektedir.

Ortaokul matematik öğretmenliği maaşı

Devlet kurumlarının herhangi bir kademesinde görev yapan ortaokul matematik öğretmenliği maaşı ile lise de görev yapan arasında büyük farklılıklar yoktur. Dolayısıyla okullardaki unvan hiçbir anlam ifade etmemektedir. Ortaokul matematik öğretmenliği maaşı da asgari ücretle kıyaslandığında ortalama 2 katı civarındadır.

Bakınız: Uzun Yol Şoför Maaşları

Matematik öğretmeni özel ders ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı veya ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda katsayısı en yüksek ders olan matematik büyük ilgi görmektedir. Gelecek kaygısı taşıyan insanlar, öğrencilerin yüksek puan alması için özel dersler de almayı ihmal etmiyorlar. Yoğun talep gören derslerin başında olan matematik öğretmeni özel ders ücretleri bölgesel ve il bazlı değişkenlik göstermektedir. Saat başı 100 TL ders veren de vardır, yerine göre 300-400 TL talep edenler de bulunmaktadır.

Eğitimcilerin, geliri yüksek olduğunu düşündüğü ve özellikle merak ettiği ilköğretim matematik öğretmenliği maaşları ile diğer kademedekiler arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

Yorum yapın