Uzun Yol Şoför Maaşları 2024 Güncel

İçeriğimizde bahsedeceğimiz uzun yol şoför maaşları öncesinde uzun yol şoförü ne demek bunu öğrenelim. Uzun yol şoförü; 200 kilometre ve daha uzun mesafeyi şehir dışı olarak adlandırılan yollarda giden ve profesyonel olarak şoförlük yapan kişilere denir. Örnek verecek olursak; kamyon, tır ve şehirler arası otobüs şoförleri uzun yol şoförü olarak adlandırılabilir.

Uzun yol şoförleri hem özel sektörde hem de kamu sektöründe istihdam edilmektedir, bu nedenle bu iki bölüm nasıl uzun yol şoförü olunacağını araştırmaktadır. Uzun yol şoförü olmak için önce uzun yol şoförü ehliyetine ihtiyacınız var. Elbette şartlar bununla sınırlı değil. Çoğu şirkette iş bulmak çok zordur çünkü tüm şirketler deneyim arar.

Yeni şoförler kamuda özel sektöre göre daha yüksek maaş alırken, deneyimli şoförler kamuda olduğundan daha fazla kazanıyor. Şehirlerarası otobüs şoförü maaşları ne kadar? Gelin, birlikte inceleyelim.

ESHOT şoför maaşları
ESHOT şoför maaşları

Uzun Yol Şoförü Maaşları

Uzun yol şoförü maaşları sıkça sorulan sorulardan biridir. Uzun yol otobüs şoförü maaşı çeşitli düzeylerde ve aralıklarda bulunmaktadır. Yine, bunlar tecrübe ve deneyime göre değişecektir. Kendi kendini yetiştirmiş ve İngilizce bilen şoförler özel sektörde iyi paralar kazanabilirler. Bunun dışında kamu kurumlarında çok iyi maaşlar alabilirler.

Şehir içi hatlarda çalışan belediye şoförü maaşları:

  • Normal hat: 30.500 TL
  • Ek hat: 24.500 TL
  • Yeni şoför: 21.00 TL kazanmaktadır.

Şehirlerarası güzergahlarda çalışan özel sektör şoförü maaşı:

  • Özel sektör şoförü: 13.000 TL
  • Deneyimli özel sektör şoförü: 24.500-36.000 kazanmaktadır.

Şehir dışı özel sektör şoförü maaşı:

  • ücret: 15.000 TL
  • Yeni başlayan şoför: 19.000 TL
  • +10 yıl tecrübesi olan şoför: 35.000 TL kazanmaktadır.

Yurt dışında çalışan özel sektör şoförü maaşı:

  • Nitelikli şoför: 1550 $
  • Deneyimli şoför: 2500-3500 $ kazanmaktadır.
Uzun yol Otobüs Şoförü maaşı
Uzun yol Otobüs Şoförü maaşı

Uzun Yol Şoför Maaşları: Otobüs Şoförleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Otobüs şoförleri ne kadar maaş alıyor? Ortalama olarak 23.000 TL kazanıyorlar. Bu bir ortalamadır ve ek ödemeleri içermez. Ek ödemeler de eklendiğinde bu ücretin 30.500 TL’ye kadar çıkabileceği söyleniyor.

Ayrıca otobüs şoförünün maaşı da dikkate alınarak kıdem kisvesi altında her yıl ek ücret aldıkları söylenebilir. Bu maaş aralığı, özellikle deneyimli sürücüler için idealdir. Bir otobüs şoförünün sahip olması gereken niteliklere dikkat etmek önemlidir.

Şehirler arası Otobüs Şoförü maaşı
Şehirler arası Otobüs Şoförü maaşı

İlgili mesleki eğitimden sonra otobüs şoförlüğüne başvurabilirsiniz. Özellikle sürücü okullarında mesleki eğitim, meslek okullarında ise otobüs şoförlüğü kursları bulunmaktadır. Buradaki eğitimi tamamladıktan sonra otobüs şoförü olabilirsiniz. Eğitim süresi değişir, ancak en az bir ilkokul derecesi gereklidir. Uzun yol şoför maaşları aralığını öğrenen birçok kimse bu mesleğe yönelmektedir.

E-Devlet’ten Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs Şoförleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Otobüs şoförleri ne kadar maaş alıyor?Ortalama olarak 23.000 TL kazanıyorlar. Bu bir ortalamadır ve ek ödemeleri içermez. Ek ödemeler de eklendiğinde bu ücretin 30.500 TL’ye kadar çıkabileceği söyleniyor.

Şehir içi hatlarda çalışan belediye şoförü maaşları

Normal hat: 30.500 TL, Ek hat: 24.500 TL, Yeni şoför: 21.00 TL kazanmaktadır.

Yorum yapın