SGK Şahıs Ödemeleri Nedir?(Kimler Alabilir)

Açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu olan SGK‘nın yaptığı ödemelere verilen isme şahıs ödemeleri adı verilmektedir. Şartları taşıyan herkes fiziki olarak ya da online başvuru kanallarını kullanıp süreci takip edebilir. Sürecin fiziki olarak takibi için dilekçe ile başvuru yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Islak imzalı olarak yazılan dilekçenin ilgili kurum tarafından incelemeye alınarak gerekli çalışmalar başlatılır. Gerekli durumlarda, dilekçeye ek olarak güncel ve onaylı belgelerin kopyaları teslim edilmelidir.

SGK Şahıs Ödemelerinden Nasıl Faydalanabilirim?

Kurumdan şahıs ödemesi alabilmek için gerekli şartların taşınması halinde kurum ile yapılan görüşmeler neticesinde şahıs ödemesine hak kazanan kişiye gerekli ödeme yapılır.

E-devlet uygulamasından girilerek banka hesap bilgilerimleri tanımlanır. Ödeme almaya hak kazanan kişilerin ilgili banka hesabına para transfer edilir. Herhangi bir banka hesabı bulunmayanların hesap açtırma zorunluluğu yoktur, bunun yerine ödemeler PTT şubelerinden alınabilir.

İş göremez raporu alıp uzun süre işe gidemeyenler, çalışmadıkları gün sayısı miktarınca SGK’dan şahıs ödemesi alma hakkı elde ederler. Teknolojiyi aktüel olarak kullananların fiziki başvuru yapmasına gerek kalmaksızın on-line olarak bütün işlemleri rahatça yapabileceğini hatırlatalım.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Evde Ne İş Yapıp Para Kazanabilirim?

25 Yıl Evli Kalan Kadınlar Nasıl Emekli Olur?

Sgk şahıs ödemeleri kimler alabilir?
Sgk şahıs ödemeleri kimler alabilir?

SGK Şahıs Ödemeleri Ne Zaman Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerin net bir takvimi bulunmamaktadır. Ödeme almak isteyen kişilerin başvuruları yerine göre kısa sürede sonuçlanırken yerine göre süreç uzayabilmektedir. Ayrıca kurumdaki iş yoğunluğunun da fazla ya da az olma durumuna göre ödemeler süratle veya gecikmeli olarak yapılabilir. Bu durum minimum 15 gün, maksimum 90 gün şeklinde düşünülebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumundan Kimler Şahıs Ödemesi Alabilir?

SGK bireysel ödemeleri herkese yapılmaz. Şartları taşıyan insanların kategorisi aşağıya şu şekilde sıralanmıştır.

Sosyal güvenlik kurumu şahıs ödemelerini alabilmek için hangi kategoriden istifade edildiği bilinmelidir.

SGK bireysel ödeme alma hakkı  elde etmek için 4A, 4B ve 4C hizmet birimine ait olmak gerekiyor. Ayrıca emekliler de belli nitelikleri taşımaları halinde ödeme alabilmektedirler.

Bu kapsamda;

 • Mahkeme sonucu emekli aylığı ödemesi almaya hak kazananlar
 • Önce bloke edilmiş, sonrasında blokesi kaldırılmış emekli maaşı alacaklar
 • Emekli maaşları iadesi alacaklar
 • Çölyak hastalığı bulunanlar
 • Emzirme parası alacak anneler
 • Geçici iş göremezlik rapor parası alacaklar
 • Diş ödemeleri alacak olanlar
 • İlaç ödemesi alacak olanlar
 • Tıbbi araç gereç ya da hasta alt bezi ödemeleri alacaklar
 • Tedavi Sağlık İadesi alacaklar
 • Gelirlerden kaynaklı ret ya da iade ödemeleri alacaklar
 • Bağ-Kur tütün ödemeleri alacaklar

SGK şahıs ödeme sorgulaması nasıl yapılır?

Bilgilere en kısa sürede ulaşmanın tek yolu e-devlet uygulaması üzerinden yapılır. T.C. numarası ve şifre bilgilerinden sonra, sitede bulunan mercek işaretine tıklanıp, ‘SGK şahıs ödeme sorgulama’ yazılması halinde ilgili uygulamaya kısa sürede ulaşılır. Adınıza ödeme yapılıp yapılmadığı buradan takip edilebilir.

Yorum yapın