Ramazan Bayramı Arefe Günü Tatil mi?

Çalışanlar için tatil günleri çok değerlidir. Dini ve milli günlerin hafta içinde kutlanması emekçilere dinlenme fırsatı vermektedir. Bu bağlamda Ramazan Bayramı arefe günü tatil mi bilmek istiyorlar. Çalışmaya ara vermek, yakınlarına ziyarete gitmek, ailesiyle ilgilenmek için mükemmel bir fırsat olan bu günler önceden planlanıyor.

Dünyada bütün Müslümanların bir araya gelmesi, kaynaşması, barışması, birbirlerinin yardımına koşması anlamına gelen iki dini bayram vardır. Ramazan ayının sonunda kutlanan 3 günlük Ramazan Bayramı ile Zilhicce ayının 10. gününde başlayan ve 4 gün süren Kurban Bayramı buna aracılık eder.

Arefe ne demektir?

Arapça kökenli bu kelime ülkemizde Arife olarak da telaffuz edilmektedir, anlam olarak da aynı şeyi ifade eder. Manası da ‘önceki gün’dür. Dini açıdan ise bayramın müjdecisi olan güzel bir zaman dilimidir. Bayramlardan önceki son günü çağrıştıran arefe, herkesin belleğinde birlik beraberlik mutluluk huzur dolu başlangıcın müjdecisi olarak görülür.

2023 Ramazan Bayramı arefesi ne zaman?

Türkiye’de Miladi Takvim kullanıldığı için Hicri Takvime göre düzenlenen dini bayramlar kafa karışıklığına yol açmaktadır. Miladi Takvimde bir yıl 365 gün olarak hesaplanırken, Hicri Takvimde 355 gündür. Dolayısıyla önemli günler de her sene 10 gün önce kutlanmakta olduğundan insanlar Ramazan Bayramı arefe günü tatil mi, ne zaman… öğrenmek istiyorlar.

2023 yılında Ramazan ayı 23 Mart Perşembe günü başlıyor. Ramazan Bayramı arefesi de 20 Nisan Perşembe günü başlamaktadır. Her sene dini bayramlardan önceki gün olan arefe yarım gün tatil olarak kabul edilmektedir. Hafta sonlarına yakın günlere denk gelmesi durumunda yetkililerin tatili uzatmak için düzenleme yaptıkları herkesin malumudur. Ancak bu sene böyle bir durumun söz konusu olacağını tahmin etmiyoruz.

Fotoğraftaki Yazıları Worde Aktarma

2023 Kurban Bayramı arefesi ne zaman?

Ramazan ayından sonra yaklaşık 70 günlük bir aradan sonra Müslümanların ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı kutlanır. Bu sene Kurban Bayramı arefesi 27 Haziran Salı gününe denk gelmektedir. Haftanın ilk günlerine denk gelmesi hasebiyle tatilin uzatılma ihtimali yüksektir. Dolayısıyla 9 günlük bir dinlenme durumu söz konusu olabilir.

Ülkemizin dünyada en çok tatil yapan ülkeler arasında yer alması, milli ve dini günlerimizin çok olmasından kaynaklanmaktadır. Büyük ihtimalle 2023 Kurban Bayramı 9 güne çıkarılacak ve 23 Haziran tarihinde başlayacaktır. Son sözü hükümet yetkilileri verecektir ancak o günkü konjonktür ve şartlar arefe günü tatil mi değil mi belirleyici bir rol oynayacaktır.

Arefe günü resmi tatil midir?

Ülkemizde Genel Tatiller Kanununa göre bayramdan önceki günler yarım gün tatil olarak nitelendirilmektedir. Bu durum Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanunu çerçevesinde değerlendirilir. Yetkililerin iptal etme hakkı yoktur ama duruma göre daha erkene alarak uzatma yetkisi bulunmaktadır. Bayramlar yaklaşırken çalışmaya ara vermek, dinlenmek isteyen insanların Ramazan Bayramı arefe günü tatil mi diye araştırmaya başlamaları da gayet doğaldır.

2023 Ramazan Bayramı arefesi ne zaman?

2023 yılında Ramazan ayı 23 Mart Perşembe günü başlıyor.

Arefe günü resmi tatil midir?

Ülkemizde Genel Tatiller Kanununa göre bayramdan önceki günler yarım gün tatil olarak nitelendirilmektedir.

Yorum yapın