KPSS Ortaöğretim Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Yıllarca dirsek çürütülerek girilen Kamu Personeli Seçme Sınavında elde edilen puanın ne kadar süre geçerliliği vardır? Başka bir ifade ile KPSS ortaöğretim puanı kaç yıl geçerli, aynı puanla kaç kere tercih yapılabilir?

Devlet garantili bir işte çalışmak için yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanlar veya liseyi bitirenler KPSS ortaöğretim puanı ile ihtiyaç duyulan birimlere yerleşmek için aynı zaman da gerekli özel şartları taşımalıdırlar.

Lise veya dengi okullardan mezun olup kamuda iş bulmak isteyenlerin girmek zorunda oldukları Kamu Personeli Seçme Sınavı kısaca KPSS olarak adlandırılır. Milyonlarca genci ilgilendiren bu büyük imtihanda barajı aşıp, devlet kademelerinde memur olmak için tercih yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Öncesinde ise bütün konulara hakim olup girilen sınavlarda yeterli puan alınmalıdır. Konuya vakıf olmak için birkaç başlıkta KPSS sürecini irdeleyelim.

KPSS nedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak çalışmak isteyenlerin girmek zorunda olduğu önemli bir sınavdır. Lise veya dengi okulları bitirenler ile yüksek öğrenim mezunlarının ilgili bölümlere girebilmeleri için geçmek zorunda oldukları ‘büyük karlı dağlar’ diyebiliriz. 

Memuriyet süreci geçmişten günümüze kadar farklı aşamalardan geçmiş, bir ara DMS, yani Devlet Memurluğu Sınavı adı ile anılmış, sonrasında kısa adı KMS olan süreçleri tamamlayarak 2002 yılından sonra KPSS adıyla işsiz gençlerin korkulu rüyası olmuştur.

KPSS ortaöğretim nedir?

Türk eğitim sisteminde ortaöğretim, lise ve dengi okulları kapsamaktadır. Dolayısıyla KPSS ortaöğretim tanımı, herhangi bir liseden mezun olanlar ile son sınıfta okuyan, mezun olma ihtimali bulunan gençlerin girebileceği sınavın adıdır. Açık öğretim lisesinden mezun olanlar da aynı hakka sahiptirler.

Bir Konuda Bilgi Edinmek İçin Hangi Yollar İzlenir

KPSS ortaöğretim sınavı kaç yılda bir yapılır?

Lise ve dengi okullarımız her yıl binlerce öğrenci mezun etse de KPSS ortaöğretim sınavına sadece sonu çift basamaklı sayı ile biten yıllarda yapılmaktadır. Bulunduğumuz yıl 2023 olduğu için maalesef gelecek yılı bekleme zorunluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla iki yılda bir bu sınav düzenlenmektedir. KPSS ortaöğretim sınavının yapılacağı yıllar şu şekildedir;

 • 2024
 • 2026
 • 2028
 • 2030
 • 2032

KPSS’de elde edilen puan ile kaç yıl tercih yapılır?

Aylarca hazırlık yapılarak girilen KPSS sınavında elde edilen puan ile açık görünen kadrolara 2 yıl tercih etme hakkı tanınmıştır. Yani aldığınız puanın 2 yıl süreyle tercih etme amacıyla geçerliliği vardır.

KPSS ortaöğretim sınavında kaç soru soruluyor?

2 grupta toplam 120 soru yer alır. 60 soru genel yetenek testi ve 60 soru genel kültür testi olarak cevaplanır.

KPSS ortaöğretim soru dağılımları

 • Türkçe 27
 • Tarih 27
 • Matematik 18
 • Coğrafya 18
 • Vatandaşlık 9
 • Sayısal Mantık 9
 • Güncel Bilgiler 6
 • Sözel Mantık 3
 • Geometri 3

olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır.

Kısaca şu şekilde özetleyecek olursak, lise türünde herhangi bir okuldan mezun olanlar sonu çift basamakla biten yıllarda KPSS ortaöğretim sınavına girebilmektedir. ÖSYM tarafından düzenlenen bu organizasyonun sonucunda elde ettiğiniz puan ile de 2 yıl tercih etme hakkınız vardır. Açıklayıcı olduğunu düşündüğümüz bu bilgiler ışığında KPSS ortaöğretim puanı kaç yıl geçerli, kimler girebilir, kaç soru sorulur öğrendiniz. Esas olan, tercih edeceğiniz açık kadrolara girebilmek için yüksek puan alabilmektir. Bunun yolu da sınavda başarılı olmaktır.

KPSS nedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak çalışmak isteyenlerin girmek zorunda olduğu önemli bir sınavdır.

KPSS ortaöğretim nedir?

Türk eğitim sisteminde ortaöğretim, lise ve dengi okulları kapsamaktadır. Dolayısıyla KPSS ortaöğretim tanımı, herhangi bir liseden mezun olanlar ile son sınıfta okuyan, mezun olma ihtimali bulunan gençlerin girebileceği sınavın adıdır.

KPSS ortaöğretim sınavı kaç yılda bir yapılır?

Lise ve dengi okullarımız her yıl binlerce öğrenci mezun etse de KPSS ortaöğretim sınavına sadece sonu çift basamaklı sayı ile biten yıllarda yapılmaktadır.

KPSS ortaöğretim sınavı kaç yılda bir yapılır?

Lise ve dengi okullarımız her yıl binlerce öğrenci mezun etse de KPSS ortaöğretim sınavına sadece sonu çift basamaklı sayı ile biten yıllarda yapılmaktadır.

Yorum yapın