İngilizce Öğretmenliği KPSS Konuları

Türkler ve Rusların öğrenmekte güçlük çektiği yabancı dil eğitimi fedakar eğitimciler tarafından verilmektedir. Doğrudan atama ile mümkün olmayan öğretmenlik İngilizce dil dersi verecek olanlar için de geçerlidir. Ne yazık ki bu alandaki mezunlar da Kamu Personeli Seçme Sınavının ilgili koşullarını yerine getirmek zorundadırlar. İlk atamada şanslarını yükseltmek isteyenler İngilizce öğretmenliği KPSS konularını bütün ayrıntılarıyla çalışarak hazırlanmaktadırlar. Haklı olarak Özel Alan Bilgisi Testinde sıklıkla sorulan soru ve konuların ağırlıklı olarak çalışılması gerekmektedir.

Yabancı dil bölümünün herhangi birinden mezun olup formasyon belgesi sahibi olanlar için yol haritası hazırladık. İngilizce öğretmeni olmak için girilen KPSS’de soru dağılımı, puan hesaplaması, aday sayısı, standart sapması, başarılı olmak için gereken ortalama net sayısı gibi konuların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Neden İngilizce öğretmenliği tercih edilmeli?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında 2. sınıftan itibaren yabancı dil dersi verilmektedir. Müfredatta öğrencinin tercihine bırakılmış olsa da okul yöneticileri genelde İngilizce dil eğitimine ağırlık vermektedirler. Ülkemizde sorgusuz sualsiz ilkokuldan lise sona kadar yabancı dil ağırlıklı eğitim anlayışı hakimdir. Her ne kadar 11 yıl yabancı dil eğitimi alıp, iş başa düştüğünde çoğumuz konuşamazsak da İngilizce öğretmenliğine ihtiyaç her zaman yüksektir. Keza özel okullarda da ana sınıfından itibaren İngilizce pratik olarak verilmeye başlanmaktadır.

Ülkemizin turizmde söz sahibi olduğunu da hesaba katarsak bu bölümü okumak için oldukça fazla gerekçemiz vardır.

İngilizce öğretmeni olmak için hangi sınavlara girilmektedir?

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezinin organizasiyonu ile yapılan KPSS birkaç oturumda gerçekleşmektedir. İngilizce öğretmeni olmak isteyenleri ilgilendiren kısmı ÖABT adı verilen Özel Alan Bilgisi Testine tabii tutulurlar. Ayrıca, Eğitim Bilimleri ve lisans mezunlarının cevaplamak zorunda olduğu soruları da yanıtlamak zorundadırlar.

İngilizce öğretmeni olmak için hangi sınavlara girilmektedir

KPSS İngilizce öğretmenliği sınavı ne zaman yapılır?

ÖSYM her yıl yapacağı sınavların takvimini web sitesinde yayımlar. Genelde yaz dönemine doğru Haziran ortalarında yapılır. Kurumun internet sitesinde aynı zamanda İngilizce öğretmenliği KPSS konuları ve sınav sorularının dağılımları da paylaşılır.

KPSS ÖABT İngilizce öğretmenliği alan sınavı hangi puan türünde hesaplanır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı Özel Alan Bilgisi Testinde İngilizce öğretmenlerini ilgilendiren puan türü lisans ve eğitim bilimleri oturumlarından KPSS P121 türünde hesaplanır.

İngilizce öğretmenliği KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır?

KPSS İngilizce öğretmenliği puan hesaplaması 3 ortalamanın toplamı ile elde edilir. Bunlar; KPSS lisans netlerinin %30’u, KPSS eğitim bilimleri netlerinin %20’si ile KPSS ÖABT’den kazanılan netlerin yüzde 50’si olarak hesaplanır. Bu üç ayrı net toplamları atanmak için elde edilecek toplam puan olacaktır.

KPSS İngilizce öğretmenliği alan sınavına katılım sayısı ve standart sapma oranı kaç?

Geçtiğimiz yıllarda İngilizce öğretmenliği için sınava girenlerin sayısı 15.000 civarında oldu. Bu adayların elde ettiği net ortalaması da 35 civarında idi. Dolaysıyla tercihe bağlı olarak ortama üzerinde net yapılmalıdır. Sorulan 75 sorunun standart sapması da yaklaşık 15, 4 civarında gerçekleşti.

Özel Alan Bilgisi Testinde konu dağılımı ve soru yaklaşımı nedir?

75 soru içinde 45 tanesi alan bilgisinden, 30 tanesi de eğitim bilgisinden gelmektedir. Bu durum yaklaşık olarak dil yeterliliği bölümünde 25 soru, lingustik (dil bilimi) kısmında ise 10 soru, İngiliz Edebiyatı bölümünden de 10 kadar soru çıkmaktadır.

Bu veriler her yıl ÖSYM tarafından güncellenerek paylaşılmaktadır. Dolayısıyla bir iki soru fazla ya da eksik değişkenlik gösterebilmektedir!

Yılda birkaç kez gerçekleştirilen ilk atamalarda, kadro sayısı bakımından en çok atanma şansı bulunan İngilizce öğretmenliği KPSS konuları ve soruları video paylaşımları yapan uzmanlar tarafından ayrıntılı bir şekilde örneklerle anlatılmaktadır. Hem sınavda çıkan soru örneklerini hem de ağırlıklı konu başlıklarını görme şansınız mevcuttur.

İngilizce öğretmeni olmak için hangi sınavlara girilmektedir?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında 2. sınıftan itibaren yabancı dil dersi verilmektedir. Müfredatta öğrencinin tercihine bırakılmış olsa da okul yöneticileri genelde İngilizce dil eğitimine ağırlık vermektedirler.

KPSS İngilizce öğretmenliği sınavı ne zaman yapılır?

ÖSYM her yıl yapacağı sınavların takvimini web sitesinde yayımlar. Genelde yaz dönemine doğru Haziran ortalarında yapılır.

Yorum yapın