Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Özel durumlarda, konuşmak istenilen kişiyi gizli numaradan arama yapma ihtiyacı doğabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda hemen elinizin altındaki akıllı cihazın ayarlar sekmesinden gerekli değişiklikler hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Adeta bağımlısı olduğumuz ve elimizden bir türlü düşüremediğiniz cep telefonları ile artık dünya avuçlarımızın içine sıkışmıştır. Sadece sesli konuşmak için değil, hemen hemen her türlü ihtiyacımızı bulunduğumuz noktadan gidermek için de kullandığımız bu akıllı cihazların bilinmedik artı özellikleri de vardır. Görüşme yapacağımız kişilere karşı, bize ait telefon numarasının görünmesini veya görünmemesini sağlayabiliriz. Elimizdeki cihazın ayarlar bölümüne girerek basit birkaç değişiklik ile tercihlerimizi belirleyebiliriz.

Gizli numaradan arama yapmak için öncelikle ülkemiz operatör servislerini kullanıcı olarak katılmanız gerekir. Karşınızda yer alan kişinin kim olduğunuzu öğrenmemesi amacıyla bu servis hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Gizli Arama İçin Kod Kullanımı

Kişiler numara gizleme işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle kod kullanımı sağlayabilmektedir. Oluşturulan kot ise mevcut kullanımının operatöre bağlı olarak Vodafone, Türk Telekom veya Turkcell olarak arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mevcut kodu ise #31# olarak ifade edilmektedir.

Bu kodu arama yapılacak ekranı en ön kısmına yazarak ardından ise numarayı yazmanız gerekir. Ardından arama simgesine başlayarak gizli arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekleştirilen arama doğrultusunda arama gerçekleşen kişinin ekranında özel numara olduğu ifade edilir.

Telefon Üzerinden Gizli Numara Ayarı

Gizli numara arama yapma işlemi gerçekleştirmek isteyenler için ayrı bir yöntem olarak telefon üzerinden ayar yapma imkanı da tanınmaktadır. Gerekli adımları takip ederek kısa bir süre içerisinde gizli numara ayarını gerçekleştirebilirsiniz.

Android ya da iPhone telefon üzerinde ayarlar kategorisine girmeniz gerekir. Sonraki adım içerisinde numaramı göster olarak tıklayarak içerisinde yer alan deaktif ayarlamayı kabul ediniz. Bu ayar sonrası özel numara ibaresi olarak kullanım sağlanacaktır.

Gizli arama ayarları nasıl yapılır?

Sahip olduğunuz cihazın işletim sistemine göre gizli arama ayarları değişkenlik gösterir. iOS ya da Android işletim sistemi bulunan akıllı cihazlarda her türlü düzenleme kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir.

Android işletim sistemi telefonlarda gizli numaradan arama ayarları nasıl yapılır?

Android özellikli bir cihaza sahipseniz ayarlar şu şekilde yapılmalıdır;
  • Ayarlar bölümüne girilir.
  • Seçenekler sekmesi seçilir.
  • Açılan pencerede ayarlar kısmına tıklanır.
  • Ekranda ek ayarlar bölümü seçilmelidir. Açılan pencerede ise ‘Arayan Kimliği’ seçilir.
  • Ardından ‘Numarayı Gizle’ butonu aktif edilmelidir.

iOS işletim sistemi olan telefonlardan gizli numaradan arama ayarı nasıl yapılır?

  • Ayarlar bölümüne girilir.
  • Aramalar sekmesi tıklanır.
  • Burada ‘Numaramı Göster’ seçeneği yer almaktadır.
  • Bu seçeneği pasif etmeniz durumunda sizin numaranız karşı tarafta görünmeyecektir.

Gizli Aramalar Nasıl Engellenir?

Telefonunuz üzerinden sizlere gizli arama gelmesini istemiyorsanız, bu doğrultuda operatörlere bağlı olarak farklı işlemler ile bunu engellemek mümkün olacaktır. Turkcell operatör numaraları üzerinde kişiler “253# kodlamasını gerçekleştirerek arama tuşuna bastığı takdirde gizli numaradan arama engelini başlatmış olacaktır.

Bu engellemeyi kaldırmak isteyen kişiler ise tekrar #253# kodunu girerek mevcut gizli arama engelini tekrar açabilirsiniz. Vodafone operatörü kullanıcıları için engellemeyi kaldırmak isteyen kişiler GIZLI AC yazarak 7046 numarasından mesaj göndermesi gerekiyor. Aynı zamanda kişiler GIZLI KAPAT yazarak 7046 numarasına mesaj göndermesi yeterli olacaktır.

Türk Telekom operatör kullanıcıları tarafından ise*100# kodu kullanılarak arama engeli sağlanıyor. Engeli kaldırmak isteyen kullanıcılar mevcut kodu kullanarak yine aynı şekilde engeli kaldırma şansına sahip olmaktadır.

Gizli numaradan arama zorunluluğu ortaya çıkınca işlem basamakları sırasıyla devreye sokularak konuşma gerçekleştirilir. Size ait telefon numaranızın görünmesini istemediğiniz takdirde bu yöntemleri uygulamak mümkündür. Günümüzde yer alan telefon operatörleri tarafından kullanıcılar istedikleri arama yapma hakkına sahip olur.

Yorum yapın