Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Son yıllarda evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler listesi oldukça fazla. Evlilik yoluyla pasaport ve oturma izni alma sürecini kolaylaştıracak ülkeler hazırladık. Bu ülkelerden birinde yaşamayı hayal ediyorsanız veya vatandaş olmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki bilgilere bakın. İşte dünyada evlilik yoluyla vatandaşlık alınan ülkeler…

Brezilya

İspanya

Portekiz

Polonya

Kolombiya

Meksika

İrlanda

İsviçre

Sırbistan

Ukrayna

Başka ülkenin vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı öneririz.

Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileridir?

Ukrayna

Genel olarak Ukrayna’da 5 yıl kaldıktan sonra Ukrayna pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bir Ukraynalı ile evli iseniz bu süre iki yıla inecektir. Ne yazık ki, Ukrayna çifte vatandaşlığa izin vermiyor.

Sırbistan

Bir Sırp ile 3 yıldır evliyseniz, Sırbistan’da ikamet ediyorsanız ve Sırbistan’ı “ülkeniz” ilan ediyorsanız Sırp pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz. Sırbistan’da ne kadar kalmanız gerektiğine dair herhangi bir kısıtlama yoktur.

İsviçre

İsviçre’de bir süre yaşadıktan sonra İsviçre vatandaşı olmak için 12 yıla kadar beklemeniz gerekir. Bir İsviçre vatandaşı ile evliyseniz bu süre 5 yıla indirilir ve sonrasında İsviçre pasaportu için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında İsviçre’de yaşıyor olmalısınız. İsviçre’de ikamet etmiyorsanız, bu süre bir yıl uzatılmalıdır. Ancak, son 6 yılda düzenli olarak İsviçre’ye seyahat ettiğinizi kanıtlamalısınız.

İrlanda

Bir İrlanda vatandaşıyla en az üç yıldır evliyseniz ve en az bir yıldır İrlanda’da yaşıyorsanız, İrlanda vatandaşlığına başvurabilirsiniz. İrlanda pasaportu ile birçok ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Meksika

Meksika’da yatırım programı yok, bu yüzden ödeme yapsanız bile Meksika pasaportu alamayacaksınız. Ancak eşiniz Meksikalı ise iki yıl Meksika’da yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Meksika pasaportu, Avrupa Birliği ve Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere 133 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlayan dünyanın en güçlü pasaportlarından biridir.

Kolombiya

Bir Kolombiyalı ile evlenmek, normalde 5 ila 10 yıl süren Kolombiya pasaportu alma süresini kısaltabilir. Evlilik bu süreyi iki yıla indirebilir ve Kolombiya pasaportu alabilir.

Polonya

İrlanda’nın uygulamasına benzer olarak Polonyalı eşi olanlar 3 sene evli kaldıktan ve 2 sene Polonya’da ikamet ettikten sonrasında Polonya pasaportu almak için başvuruda bulunabilirler. Söz mevzusu 2 senenin çoğunu Polonya’da geçirmiş olma şartı bulunuyor.

Portekiz

Portekiz pasaportuna başvurmak için Portekiz’de en az 6 yıl yaşamış olmanız gerekir. Bununla birlikte, bir Portekizli ile evli bir kişi bunu çok daha kısa sürede yaptırabilir. Portekiz’de ikamet etmeniz bile gerekmez. Portekizce bilmenin ve Portekiz ile bir bağlantıya sahip olmanın Portekiz vatandaşlığına geçerken başvuru sahipleri için bir avantaj olduğunu lütfen unutmayın.

İspanya

Bir İspanyol ile evli bir kişi, ancak İspanya’da bir yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. İspanyol pasaportu sahipleri dünyanın birçok ülkesinde vizesiz çalışabilir, yaşayabilir ve seyahat edebilir.

Brezilya

Reklamı az yapılan bir yatırım programı sayesinde Brezilya, uzun bir bürokratik süreçten sonra Brezilya’da yatırım yapanlara oturma izni veriyor. Bir sonraki adımda, yatırımcılar

sürekli olarak 4 yıldır Brezilya’da bulunuyorlarsa vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Ama daha kısa bir yol da var.

Bir Brezilyalı ile evliyseniz ve sürekli olarak bir yıl boyunca Brezilya’da yaşadıysanız vatandaşlık verilir. Brezilya, 2016’dan beri çifte vatandaşlığa da izin veriyor. Bu nedenle Türk vatandaşlığından vazgeçmeye gerek yoktur. Brezilya pasaportunun bir diğer avantajı da birçok ülkeye vizesiz girebilmenizdir.

Avrupa Vatandaşlık Şartları

Yabancı sermayeyi ülkeye çekmek için birçok ülke Avrupa vatandaşlık şartlarıkarşılayan yabancılara vatandaşlık vermektedir.Bu gerekliliklerin başında dil yeterliliği ve ikamet şartı gibi kriterler gelmektedir. Bazı ülkelerde vatandaşlık sadece bir yatırım şartı olarak alınabilir.

Avrupa’da vatandaşlık şartları şöyledir:

Avrupa Birliği’ne (AB) üye devletlerin yaklaşık yarısı ülkede yatırım yapmak veya belirli bir süre kalmak şartıyla pasaport çıkartabiliyor. Bir AB üye devletinin pasaportu, yaklaşık 150-170 ülkeye vizesiz seyahat sağlar.

Vatandaşlık alabileceğiniz size en uygun olan ülkeyi içeriğimizden belirleyebilirsiniz. Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileridir?

Brezilya, İspanya, Portekiz, Polonya, Kolombiya, Meksika, İrlanda, İsviçre, Sırbistan, Ukrayna

Avrupa’da vatandaşlık şartları

Avrupa Birliği’ne (AB) üye devletlerin yaklaşık yarısı ülkede yatırım yapmak veya belirli bir süre kalmak şartıyla pasaport çıkartabiliyor. Bir AB üye devletinin pasaportu, yaklaşık 150-170 ülkeye vizesiz seyahat sağlar.

Yorum yapın