E-Devlet’ten Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ailesine yeni bir üye giren ebeveynler e-devlet’ten süt parası başvurusu yapmak için hangi prosedürleri yerine getireceğini öğrenmek istiyorlar. Bu haktan yararlanmak isteyen ebeveynler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenen bu yardımı gerekli koşulları yerine getirmeleri halinde alabiliyorlar. Peki bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin hangi şartları yerine getirmesi gerekiyor, süt parasından yararlanmak isteyenlerin izlemesi gereken yol nedir?

Süt parası almak için bilinmesi gerekenler

Yeni dünyaya gelen bebeğini en iyi şartlarda hayata hazırlamak isteyen anne babalar için sunulan bu hakkı değerlendirmek için, mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir işletmede çalışan olmak durumundadır.  Bağ-kur veya özel sektörde aktif olarak işe devam eden kişilerden birisi iseniz siz de e-devlet’ten süt parası başvurusu yaparak yasal haktan istifade edebilirsiniz.

Süt parası almak için gerekli şartlar

Halk arasında emzirme ödeneği olarak da bilinen bu yardım doğumdan sonraki 5 sene içinde, bebek sahibi olan kadınlara yönelik bir destektir. İlgili bakanlık ve kurum tarafından çerçevesi çizilen süt yardımı ödeneğinin genel şartları şu şekildedir;
 • Emzirme ödeneği  doğum sonrası 5 yıldan itibaren ödenmeye başlanmıştır.
 • Dünyaya gelen her çocuk için süt yardımı başvurusu yapılabilir.
 • SGK bünyesinde olan her çalışan bu ödenekten istifade edebilir.
 • Ailede çalışan erkek ya da kadın için tek bir başvuru yeterlidir.
 • Çalışan erkek ise eşi için emzirme ödeneği için başvuru hakkı bulunur.
 • Erkek değil de kadın çalışıyorsa aynı şekilde bu ödenekten yararlanabilir.
 • Her bebek için bir kez olmak üzere başvuru yapılabilir.
 • Ödemeler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınların hesabına yatırılır.
 • 5 yaşını geçmeyen çocuklara süt parası ödeneği verilir.
 • Bu ödenekten istifade etmek isteyenlerin bebeklerinin kimlik kartlarının olması zorunludur.
 • Ödenek annenin hesabına yatırılır sadece hesap sahibi çekebilir.

Süt parası destek başvurusu nereye yapılır?

Bebeğini dünyaya getiren kadın için verilen bu destek parası için bebeğin kaydının sisteme girmesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak nüfus dairesinde kaydı yapılan, her 5 yaşını geçmeyen çocuk için emzirme ödeneği için başvuru hakkı bulunur. Bağ-kurlu olan anne ya da baba isterse doğrudan bulundukları il ya da ilçede sosyal güvenlik kurumuna bizzat başvuru yapabilirler. Nüfus cüzdanı kimlik belgesiyle, doğum yaptığını belgeleyen resmi evraklar ile yapılan başvuru sonucunda gerekli işlemler 15 günde tamamlanır.

E-devlet üzerinden emzirme ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

Doğum yaptıktan sonra bebek adına çıkarılan kimlik kartı yanınızda bulundurularak e-devlet üzerinden süt başvurusu yapılabilir. Annenin T.C kimlik numarası ile e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından bu işlem yürütüldüğü için arama kutusuna doğrudan ‘Doğum Yardımı Başvurusu’ yazılarak sekmeye kısa yoldan ulaşılır. Ekranda karşınıza çıkan form eksiksiz bir şekilde doldurulur. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra 15 gün geçmesi beklenir. Daha sonra aynı şekilde sisteme girilerek e-devlet’ten süt başvurusu sonuçları kontrol edilir. Kabul edilen başvuruların ödemeleri sizin hesabınıza veya Ziraat Bankası ya da PTT aracılığıyla ödemeniz yapılır.

Süt parası ödeneğinden yararlanmak için gerekli evraklar nelerdir?

Bizzat yapılacak başvurular esnasında istenen evraklar şunlardır;
 • Başvuru dilekçesi
 • Doğum raporu
 • Yardım alacak çocuğun kimlik belgesi.

Süt parası yardımı ne zaman hesaba yatırılır?

Başvurunun yapılmasını müteakip ayda emzirme ödeneği hesaba yatırılır. Doğumun gerçekleştiği ayda bu ödenek verilmez, sonraki ayın 8’i ile 14’ü arasında hesaplara yatırılır.

Süt parası desteği ne kadar?

Her yeni doğan bebek için bir kereye mahsus ödenen süt parası yardımı 2022 yılında 316 TL olarak ödenmiştir. Her yıl devlet tarafından belirlenen tarifeye göre emzirme ödeneği güncellenmektedir.

Yorum yapın