Dua Ezberlemenin Kolay Yolu Nedir?

Yüce Yaratıcı ile samimi bir şekilde iletişime geçerek gönülden bağ kurup istekte bulunulmasına dua denir. Allah’a karşı kulluk görevini en iyi şekilde yerine getirmek isteyen insanlar dua ezberlemenin kolay yolunun bulunup bulunmadığını düşünürler.
Bazı dini kaynaklar her Müslümanın sureleri ve duaları ezberlemenin kulluk görevi olduğunu belirtir. Bu duruma aslında bir açıklık getirmek gerekmektedir. Bireysel olarak, Rabb’imize karşı beklentilerimizin giderilmesine yönelik istek ve dilekler gönülden ve dil ile inanarak etkileşime girilmesi şeklindedir. Bir de İslam’ın 5 şartından ve adeta direği olan namaz ibadetinde okunması gereken dualar vardır.

Namazda okunan dualar

  • Sübhaneke duası
  • Ettehiyyatü duası
  • Allahümme Salli
  • Allahümme Barik
  • Kunut duası
  • Tesbih duası
Allah tarafından aklı yerinde olan her müslümana namaz kılmak farz kılınmıştır. İnançlı bir insan, kadın erkek ayrımı yapılmaksızın, namaz esnasında veya istediği herhangi bir zaman diliminde Rabb’ine karşı dua etme ihtiyacı hisseder. Namaz kılarken okunan dualar küçük yaştan itibaren çocuklara öğretilirse ömür boyu zorlanmadan bunları okur. Zamanında öğrenemeyen ve yaşı ilerleyen insanlar dua ezberlemenin kolay yolunu bulmak isterler.

Dua ezberleme teknikleri

Söz konusu ezberleme ise tek ihtiyacımız olan şey tekrar yapmaktır. Dolayısıyla herkes kendine özgü dua ezberleme teknikleri geliştirerek bu işin üstesinden kolaylıkla gelebilir.

Duayı sesli okuyun!

Öğrenmeye çalıştığımız duaları sesli okuyarak akıllı cihazlara kaydedin. Kendi sesinizden yapacağınız bu kaydı her gün düzenli olarak dinleyin ve siz de tekrar edin. Kısa zamanda tekrarlama yoluyla yapılan bu yöntem duaları ezberlemeye yardımcı olacaktır.

Video kanallarından dinleyip tekrarlayın!

Sosyal mecralarda ihtiyacınız olan her türlü bilgi güvenilir insanlar tarafından da servis edilmektedir. Kolay dua ezberleme yöntemlerinden birisi de daha önce duaların okunuşlarını video kanallarına yükleyen insanların kanallarını takip etmektir. Güzel hazırlanmış ve işini en mükemmel şekilde yapan hocaların hazırladığı namaz dualarını dinleyip, siz de içinizden tekrar ederek pekiştirebilirsiniz.

Dua ezberleyecek kişiden beklenenler

Kul olmanın temel prensibi samimiyettir. Kalpten ve samimi bir şekilde dua ve sureler öğrenmek için adım atılmalıdır. Mutlaka temizlenerek, abdest alınmalı, sessiz bir ortamda yüce Yaratıcı ile bağ kurulmalıdır.
Erken yatıp güzel bir uyku çeken bir Müslüman, sabahın sessizliğinde ezber yapmayı tercih etmelidir. Sık sık tekrar yaparak öğrendiklerini pekiştirmelidir.

Dua ezberleme üzerine bir kıssadan hisse

Dağlarda gezintiye çıkan Hazreti Musa, dua etmekte olan bir çobana tesadüf eder. Duaya kendini kaptıran çoban, Musa peygamberi de kendine çeker. Çoban olan bitenden habersiz ve duayı başkalarının duyacağı bir şekilde yapmaktadır. İşin tuhafı bugüne kadar böyle dua eden birisine hiç rastlanmamıştır. Çünkü çoban ellerini açıp şunları söylemektedir;
“Ben seni çok severim Allah’ım! Senin için her şeyi feda ederim. Sürümdeki en değerli koyunu kesip sana hediye ederim. İstersen kavurma yapıp sana en güzel yemekleri yaparım. Sen her şeyin en iyisine layıksın. İstersen senin bakımını üstlenirim, temizliğini yaparım, ihtiyaçlarını gideririm…”
Bu şekilde aklına gelen her şeyi söylerken, onu dinleyen Hz Musa dayanamayıp çobanız susturur.
-Sen neler söylüyorsun be adam! Böyle dua mı olur, günaha giriyorsun, acilen tövbe etmelisin! der. Karşısında Musa peygamberi gören adam şaşkınlık içinde ne yapacağını bilemez ve tövbe eder.
Çobanın haline acıyan Hz. Musa ona nasıl dua edileceğini öğretir ve sonraki günlerde öğrendiği gibi Allah’a yakarmaya başlar.
O gece Allah Hz. Musa’ya seslenir:
“Ya Musa! Sen ne yaptın, o garip çobanı azarlayıp rezil ettin! Oysa ben ondan fazlasıyla razıydım. Çünkü yaptığı duada samimiyet vardı. Bizim için kelimelerin hiçbir hükmü yoktur esas olan niyettir.”
Netice olarak, Allah’ı hatırlatması münasebetiyle dua da bir ibadet olarak görülmelidir. Namaz duaları ezberlenebilir ama Allah ile kalpten bir iletişime geçmek için dua ezberlemenin kolay yolunu bulmaya çalışmak anlamsızdır. Niyetiniz, içten Allah’a bağlanmaksa başkalarının söylediği sözleri tekrarlamaya gerek yoktur, kalbinizden ve dilinizden çıkanlara engel olmayın.

Yorum yapın