Çarpım Tablosu Ezberlemenin Kolay Yolu

Çarpım tablosu ezberlemenin kolay yolu nedir? Matematik problemlerini pratik ve hızlı bir şekilde çözmek için, su gibi dört aritmetik işlemin temeli olan çarpım tablosunu bilmeniz gerekir. Çocuğunuzun sınıfta başarılı olmasına ve çarpım tablosunu kolay bir şekilde ezberlemesine yardımcı olacak bazı püf noktaları bir araya getirdik.

Sadece eğitim hayatında değil, sonrasında günlük hayatta da gerekli olan çarpım tablosunu öğrenmeye başlayan bir kişi, okul sonrası sorunlar yaşayabilir. Matematik dersi öğrenciler için en zor ve kavranması zor derslerden biridir ve öğretmen konuyu çok iyi anlatsa bile öğrenciler anlamakta zorlanabilir ve bunun sonucunda sınıfta kalabilmektedir.

Bu seviyeye gelmeden önce derslerin temellerini anlamak çok önemlidir. Matematiğin temellerini anlarsanız, gelecekte büyük bir sorun yaşamazsınız. Matematik öğretiminin temeli, çarpım tablosunu ezberlemekle başlar. Çarpım tablosunu bilmeyen öğrenciler dört aritmetik işlemi yapamadıkları için matematik problemlerini çözemezler.

Çarpım Tablosunu Ezberlemek Neden Önemlidir?

  • Böylesine eksik bir altyapı çocuğun ilerideki okul hayatını olumsuz etkileyebilir ve ders çalışmaktan soğumasına neden olabilir.
  • Akılda işlem yapabilme yeteneği günlük hayatta pek çok kolaylık getirir, ancak hesaplama yaparken yanlış anılara yol açan zayıf hafıza, istenmeyen durumlara yol açabilir.
  • Çocuğunuza çarpım tablosunu basit bir şekilde öğreterek, çocuğunuzun matematik önyargılarını yıkmaya başlayabilirsiniz.

Çarpım Tablosunu Ezberlemenin Kolay Yolu

Çarpım tablosunu öğrenmek yalnızca ilköğretim dönemindeki öğrenciler için değil kimi vakit yetişkinler için de zorluklara sebep olabilir. Hızlı ve kolay halde hesaplama yapabilmek için çarpım tablosu her vakit lüzumlu olduğu için minik yaşlarda çarpım tablosunu öğrenmek daha yararlı olacaktır.

Çocuğunuzun çarpım tablosunu ezberlemenin kolay yolu için birtakım yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bunlar çocuğunuzun öğrendiklerini unutmamasına destek olur. Çarpım tablosunu daha rahat öğrenmek için alıştırmalar bulunmaktadır. Alıştırmalar vesilesiyle çarpım tablosu kısa müddette öğrenilebilir. Fayda görülebilecek bu alıştırmalar şu şekildedir;

Şarkılar veya Tekerlemeler ile Ezberleme

Günlük hayatınızda duyduğunuz şarkı ve ritimleri hızlı bir şekilde ezberleyebildiğinizi fark ettiniz mi? Şarkılar ve tekerlemeler oldukça ritmik ve eğlenceli, bu da öğrencilerin ezberlemesinde çok yardımcı oluyor. Çarpım tablosunu ezberleme yolu şarkılar ve tekerlemelerdir. Bu sayede öğrenciler sadece çarpım tablosunu değil birçok konuyu da öğrenebilirler. Video sayfasından çarpım tablosu şarkılarına ulaşabilir, öğretmen tavsiyelerinden faydalanabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Öğrenmeyi Basitleştirin

Çocuğunuz çarpım tablosunu ezberlerken, çarpma işlemini kolaylaştıran püf noktalarını da aklınızdan çıkarmayın. Örneğin, 6*5’in 30 olduğunu öğrendiğini varsayalım. Bu aşamada ona 5*6’nın da 30 olduğunu söylememiz gerekiyor. Sayıların sırasının önemli olmadığını biliyorsanız, çarpım tablolarını öğrenmek kolaydır. Aynı zamanda, 0 ile çarpma 0’a eşittir, 1 ile çarpma sayının kendisidir, 2 ile çarpma her zaman iki katına çıkar, 5 ile çarpma her zaman 0 veya 5 ile biter. Bu yöntem çarpım tablosunu hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Post-it ile Notlar Asın

Çarpım tablosundaki her bir sayının çarpımını küçük bir kâğıda yazıp, çocuğunuzun odasının her köşesine ya da çocuğunuzun sık sık takıldığı yerlere asabilirsiniz. Her geçişinizde birkaç dakika kâğıt notlarınıza bakarak çarpım tablosunu ezberleyebilirsiniz.

Matematiği Zevkli Hale Getirin

Çarpım tablolarını çocuğunuzun arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle oynadığı oyunlara dahil edebilirsiniz. Oynadığınız oyunda ilk kimin başlayacağını belirlemek için çarpım tablosu sorma sürecini kullanabilirsiniz. Ayrıca, kendisinin ve meslektaşlarının birbirlerine çarpma işlemleriyle ilgili sorular sormaya devam etmelerini önererek bu süreci tekrar oynatmasını sağlayabilirsiniz.

En Kolay Çarpım Tablosu Nasıl Ezberlenir?

En kolay çarpım tablosu nasıl ezberlenir sorusunun cevabı Pisagor yöntemidir. Pisagor tablosu sayesinde çocuklara ezber yapmaya zorlamadan düşünmeyi öğretebiliriz. Hafızayı güçlendirmeye yönelik Pisagor, öğrenmenin kolay ve hızlı bir yolunu sunar. İnsan beyni simetriyi hızlı bir şekilde tanır ve Pisagor tablosu sayesinde ezberlemeden öğrenilebilir. Pisagor tablosunun her bir satırını farklı bir renge boyayıp duvara asabilirsiniz.

Çarpım tablosu ezberlemenin kolay yolu ilk olarak gerçekten öğrenmeyi istemekle başlar!

En Kolay Çarpım Tablosu Nasıl Ezberlenir?

En kolay çarpım tablosu nasıl ezberlenir sorusunun cevabı Pisagor yöntemidir. Pisagor tablosu sayesinde çocuklara ezber yapmaya zorlamadan düşünmeyi öğretebiliriz.

Yorum yapın