Berhetiyye Duası Okuyanların Yorumları (Zararları)

Berhetiyye duası okuyanların yorumları çokça merak edilen konular arasındadır. Çünkü Berhetiyye duası İslam dininde oldukça önemli bir yere sahiptir. Genel olarak musibet ve rahatsız edilme durumlarına karşı korunmak için okunan bir duadır. Faziletleri sadece bununla da sınırlı değildir. Farklı niyetlerle duayı okuyan kişilerin forum ve sözlük sitelerinde aktardığı yorumlar şu şekilde yansır;

 • Ben 7 ay önce bu duayı her gece 100 defa niyet ederek okudum. Bir kötülük etmiştim rabbim affetsin diye okudum. Dilerim kabul olur ve Rabbim affeder.
 • Bir dilediğim vardı bu duayla karşılaştım. Ben hiçbir sayıya takılmadan her gün temiz niyetle ve abdestle okudum. Şükürler olsun Rabbim hayırlıymış ki dilediğime kavuşmamı sağladı.
 • Ruhsal olarak zor bir dönemdeyken sadece ferahlamak için sürekli okudum. Ruhumdaki o hafifliği anlatamam ve tarif edemem. Allah’ın işi ki ne zaman okusam hep ferahladım.

Berhetiyye duasına çeşitli nedenlerden ötürü başvuran bazı kişilerin yorumları yukarıdaki gibi ve benzerleridir. Genel olarak duayı okuyan deneyen kişilerin hep olumlu sonuç aldığı yorumlara bakıldığı zaman anlaşılır seviyededir.

Berhetiyye Duası Okunuşu ve Anlamı

Berhetiyye duası okunuşu ve anlamı ilk kez okumak isteyenler tarafından merak edilir. Hem Arapça hem de Türkçe olarak okunan bu duanın hikmeti ve faziletleri oldukça geniştir. Arapça yazılığı ve Türkçe okunuşu ise kısaca şöyledir;

Arapçası Türkçe Okunuşu;

 •  Bismillahirrahmanirrahim. Allahümme Bi izzeti Berhetihîn Berhetihîn. Kerîrin Kerîrin. Tetlîhin Tetlîhin. Turânin Turânin. Mezcelin Mezcelin. Bezcelin Bezcelin. Terkâbin Terkâbin. Berheşin Berheşin. Galmeşin Galmeşin. Hutûrin Hutûrin. Kalnehûdin Kalnehûdin. Berşânin Barşânin. Kezhirin Kezhirin. Nemuşelhîn Nemuşelhîn. Berhayûlen Berhayûlen. Beşkeylahin Beşkeylahîn. Kâzmezîn Kâzmezîn. Engalelitin Engalelitîn. Kabâratin Kabâratin. Gayâhen Gâyahen. Keydehûlen Keydehûlen. Şemhâhirin Şemhâhirin. Şemhahirin Şemhahirin. Şemhahîrin Şemhahîrin. Bikehtahûnihin Bikehtahûnihin. Beşârişin Beşârişin. Tunîşin Tunîşin. Şemhabarûhin Şemhabarûhin. Âmin.

İlginizi çekebilir;

Dua Ezberlemenin Kolay Yolu Nedir?

Evde Örümcek Görmek Neye İşarettir? (Halk İnançları)

Berhetiyye duasının okunuşu ve yazılışı yukarıdaki gibidir. İslam dininde son derece önemli bir yere sahip olan bu duanın okunma şekli hakkında görüşler farklıdır. Sayısı, okuma zamanı ve benzeri detaylara göre fazilet ve hikmetlerinin de değişmesine neden olduğu söylenir.

Berhetiyye Duası Zararları
Berhetiyye Duası Zararları

Berhetiyye Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Berhetiyye duası dilek için kaç defa okunmalı sorusunun yanıtında görüş farklılıkları görülür. Pek çok din alimi duanın fazileti hakkında hem fikirdir. Nitekim okunma şekli, adeti ve süresi konusunda ise fikir farklılıkları mevcuttur. Yine ne için okunduğuna göre de sayıların değiştiği söylenir. Örneğin rızık için okunacaksa;

 • Fakirlik ve zorluk içinde olan biri, bu durumdan Allah2ın izniyle kurtulmak ve çare bulmak için 40 gün ara vermeden her gün 100 defa okur.

Bu okumalar yapılırken kişinin temiz niyetli olması, abdest almış olması da faziletlerin açığa çıkmasına destek olabilir. Ayrıca namazlardan sonra okunmasının son derece etkili olduğu konusunda da din alimleri görüş birliği içerisindedir.

Berhetiyye Duasının Faziletleri

Berhetiyye duasının faziletleri oldukça fazladır. İslam dininde bilinen ve çok değer gören bir duadır. Neredeyse her türlü sıkıntı ve musibete karşı okunabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak genelde Berhetiyye duası şunlar için sıkça okunur;

 •  Kolay doğum yapmak için,
 • Rızkın artması ve borçlardan kurtulmak için,
 • Üç harflileri görebilmek için,
 • Göz ağrısının dinmesi için,
 • Evlenemeyen kişilerin kısmetinin açılması için,
 • Satılmayan eşyaların kolay ve hayırlı şekilde satılması için,
 • Zenginleşmek için,
 • Ruhlarla konuşabilmek için,
 • Suçsuz yere hapiste olanın aklanması için,

Yukarıdaki ve benzeri amaçlar için Berhetiyye duasına sıkça başvurulur. Faziletleri arasında musibetlerden korunmak da yer alır.

Berhetiyye Duası Okumak Caiz Midir?

Berhetiyye duası okumak caiz midir diye sıkça araştırılır. Hem Diyanet işleri hem de benzeri islami sitelerde konuya dair resmi yanıtlar verilmiştir. Bu yanıtlara bakıldığı zaman okunmasının caiz olmadığı yer alır. Kısaca duaya dair tavsiye edilen detay şu şekildedir;

 • Sahih kaynaklara göre Berhetiyye adında bir dua bulunmuyor. Bu nedenle de dua hakkında söylenenler tamamen yanlıştır. Okunması da bu açıdan caiz değildir.

Duaya dair aktarılan bilgi bu şekildedir. Bazı sayfalarda cin ya da musallatlara neden olduğu için de kesinlikle uzak durulması gerektiğine de yer verilmiştir.

Berhetiyye Duası Zararları

Berhetiyye duası zararları olduğu söylenen bir duadır. Yanlış niyetler ve amaçlar için okunmaması gerektiği ifade edilir. Özellikle de bazı okuyucuları ruhlarla iletişim, cinlerle iletişim gibi çeşitli kötü niyetlerle okuyabilir. Bu tarz durumlarda kötü sonuçlar alınabileceği için kesinlikle art niyetle okunması din alimleri tarafından tavsiye edilmez.

Berhetiyye duası hakkında merak edebileceğiniz detaylara içeriğimiz boyunca yer verdik. Konu hakkında görüşlerinizi yorum alanı üzerinden paylaşarak geri bildirim alabilirsiniz.

Yorum yapın