Doğum Parası Alabilmek İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekir?

Ülkemizde çalışma hayatına omuz veren kadınların kazanımları her geçen gün artıyor. Devlet de üstüne düşen görevi yerine getirmek için maddi destekler sunarak kadınların çalışma hayatındaki payına katkı sunuyor. Çalışan annelere doğum parası ödenmesi de bu olumlu gelişmeler arasındadır. Peki doğum parası alabilmek için kaç gün sigortalı olmak gerekiyor, diğer kriterler, şartlar nelerdir? Son düzenlemelerle yasalarda kadınlar için yapılan desteklerin sayısı 15 farklı kalemde ele alınmaktadır. İş görmezlik ödeneği adı altında kadınların faydalanabileceği bu büyük kazanımın ayrıntılarını sizinle paylaşalım.

İş görmezlik ödeneği nedir, kimlere verilir?

Çalışma hayatına dahil olan kadınların hamilelik sürecinde istifade edebildiği bir ödenektir. Doğum öncesi ve doğum sonrası dönemleri kapsar. Doğumdan önce ve sonra toplam 16 hafta izin kullanma hakkına sahip olan anneler için verilen bir haktır. Bebekleri ile ilgilenmeleri amacıyla verilen bu izin günlerindeki işveren tarafından ödenmeyen maaş miktarını devlet karşılar. Bu ödenek ile birlikte annelere emzirme ya da süt parası ile istemeleri halinde yarı çalışma ödeneği de ödenmektedir.

Doğum parası alma şartları nelerdir?

İş dünyamızın emektar kahramanları olan annelerimiz doğum parası alabilmek için kaç gün sigortalı olmak gerekir ve hangi şartları yerine getirmekle mükelleftir öğrenmek zorundadırlar. Örneğin, doğum izni henüz başlamadıysa öncesinde işten ayrılmak bu ödenekten mahrum kalmak anlamına gelmektedir. Dolayısıyla haklarımızı ve şartlarını en ince ayrıntısına kadar öğrenme zorunluluğu bulunuyor. Doğum yardımı alma şartları şunlardır;

 • Anne olan kadının çalıştığı iş yerinde sigortacılık hali devam etmelidir.
 • Doğum iznine çıkmadan önce kesinlikle işten ayrılınmamalıdır.
 • Anne bebeği dünyaya getirdikten sonra alınan rapor süresi boyunca iş yerinde çalışmamalıdır.
 • İş görmezlik ödeneğinden faydalanabilmek için bebeğin dünyaya gelmesi ve sağ olması gerekiyor.
 • Çalışan anne doğum sonrasında aldığı raporu iş yerine teslim etmelidir.

Doğum yapan kadın hangi ödeneklerden faydalanır?

Herhangi bir iş yerinde aktif olarak iş hayatında yer edinen kadınlar hamile kalarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri halinde 4 farklı ödenekten istifade etme hakkına sahiptir. Bunlar;

 • doğum yardımı
 • emzirme yardımı
 • kreş yardımı
 • yarı çalışma ödeneği (isterse)

Hamileyken işe girenler doğum parası alabilir mi?

İş görmezlik ödeneği yasalarla güvence altına alınmış bir haktır. Dolayısıyla ister hamile olmadan önce işe başlasın ister hamile olarak herhangi bir işe giriş yapsın kadın bu haktan yararlanır. Burada belirleyici en önemli kriter; işe başlayan anne adayının, doğum gerçekleşmeden önce 8 hafta sigortalı olması yeterlidir. Hamileyken iş değişikliği yapmak analık ödeneği alınmasına engel teşkil etmez.

SGK Şahıs Ödemeleri Nedir?

İş görmezlik yardımı alabilmek için kaç gün sigortalı olmak gerekiyor?

Bebek dünyaya getiren annelerin iş görmezlik yardımından istifade edebilmeleri için ihtiyaç duydukları prim gün sayısı 90’dır. 3 ay 30’ar gün prim ödenen kadınların doğum parası alma hakkı bulunur. Bu bu ücret devlet tarafından hak eden kişiye ödenir.

Doğum yapan kadının iş görmezlik ödeneğinden yararlanması için şu şartları yerine getirmesi zorunludur;

 • Hamileliğin 32 haftasında istirahat raporu alınmalıdır.
 • Doğum gerçekleşmeden önce minimum 90 gün sigorta primi ödenmiş olmalıdır.
 • Doğum gerçekleşmeli ve bebek sağ olmalıdır.
 • Rapor aldıktan sonra herhangi bir iş yerinde çalışılmamalı.
 • Rapor süresi boyunca iş yerinden çıkış yapılmamalıdır.

İş dünyasının narin elleri olan kadınlarımız, neslin devamı için dünyaya getirdikleri bebeklerden dolayı sadece ücretle ödüllendirilmekle yetinilmemeli, onlara her daim iş yerlerinde pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Kadınlarımız artık doğum parası alabilmek için kaç gün sigortalı olmak gerekiyor biliyor ve bu kapsamda diğer yardımlardan da zamanında ve yeterince istifade etmek istiyorlar. Onlar için ödenek ve yardımlar ne kadar çok olursa olsun yeterli değildir. Hakları ödenmez ama bir nebze olsun teselli olurlar.

E-Devlet’ten Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? başlık yazımıza başlık ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İş görmezlik ödeneği nedir, kimlere verilir?

Çalışma hayatına dahil olan kadınların hamilelik sürecinde istifade edebildiği bir ödenektir.

Doğum parası alma şartları nelerdir?

İş dünyamızın emektar kahramanları olan annelerimiz doğum parası alabilmek için kaç gün sigortalı olmak gerekir ve hangi şartları yerine getirmekle mükelleftir öğrenmek zorundadırlar.

Doğum yapan kadın hangi ödeneklerden faydalanır?

Herhangi bir iş yerinde aktif olarak iş hayatında yer edinen kadınlar hamile kalarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri halinde 4 farklı ödenekten istifade etme hakkına sahiptir.

Yorum yapın