Başarılı Olmak İle Kararlı Olmak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Tarihte adından söz ettirmiş kişilerin öne çıkan özellikleri azimli ve kararlı bir duruş sergilemelerinden kaynaklanmıştır. Başarılı olmak ile kararlı olmak arasında doğrudan bir ilişki vardır. Önceden hedeflerini belirleyen biri, o doğrultuda taviz vermeden kararlılıkla yoluna devam eder. İnsanlar diploma sahibi olabilirler ancak başarı elde etme konusunda yeterli duyarlılığı göstermezlerse maalesef elde ettiği belgelerin hiçbir anlamı olmayacaktır.

Kararlılık ve azim ne demektir?

Kararlılık nedir?

Belirlenen amaçlara ulaşmak için taviz vermeden sonuna kadar mücadele etmek, hedeflere ulaşmak için elinden gelen bütün çabayı harcamak demektir. Kararlılık istikrarlı olmak, her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap etmek, önüne çıkacak olumsuzluklara karşı gerekli direnci göstermek olarak da yorumlanır.

Azim nedir?

Manevi bir gösterge olan azim arzu ve eğilimlerin ortaya çıkardığı tereddütleri ortadan kaldırmak ve bunun sonucunda gerekli olgunluğu göstererek sabırlı davranmak, nihayetinde her türlü zorluk safhalarını geride bırakarak sonuca ulaşmak anlamında kullanılır.

Başarı ve kararlılık ilişkisi

Uluslararası düzeyde her gün onlarca firma açılır ama çok azı ayakta kalır. Yapılan araştırmalarda ticaret yapmak amacıyla açılan firmaların çoğu 10 yıl gibi kısa bir süre içerisinde yok olup gitmektedir. Benzer şekilde bu işletmelerde çalışmak amacıyla işe girenler de aynı şekilde pes ederek başarısızlığa ortak oluyorlar.
Başarı her zaman herkesin elde etmek istediği bir sonuç olsa da çok az kişi bu amaca ulaşabiliyor. Akamete uğrayan insanların çoğunun başarılı olmak ile kararlı olmak arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlayamamış olmaları, olumsuzluğun temel nedeni sayılmaktadır. Yeteri kadar azimli olmayan insanların, karşılaştıkları sorunlar karşısında çabuk yılmaları, engeller karşısında gerekli dik duruşu gösterememeleri doğal olarak hayata dair beklentileri tam olarak algılayamamaları önemli faktörler olarak sıralanmaktadır. Pozitif bir yaklaşım sahibi olan kişiler azim ve kararlılık konusunda güçlü bir tutum sergilediklerinde istedikleri sonuca rahatlıkla ulaşabilmektedirler.

Başarı ve kararlılık örnekleri

Uzun bir geçmişi olan bu dünyadan, kimler geldi kimler geçti. Sadece kararlılık gösterip başarılı sonuç elde eden kişiler iz bıraktı. O halde hayatımızın sonuna kadar her türlü zorluğa karşı azimli ve kararlı bir anlayışla yolumuza devam etmeliyiz. Ancak o zaman hayata dair büyük resmi yakalayabiliriz veya çerçevenin içinde yerimizi alabiliriz.
Zorluklar her daim olacak ve karşımıza çıkacak. Esas mesele, asla pes etmemek, umutluluğa düşmemektir. Bazen umutsuzluktan fırsatlar doğabilir ama yeterli çabayı, sabrı ve azmi gösterip fırsatların doğmasına imkan tanırsak yenilgi galibiyete dönüşecektir.
Kararlılık ve başarı örneklerini uzaklarda aramaya hiç gerek yok. Her türlü olumsuzluk içerisinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatıp, sadece ülkemizi değil, esaret altındaki benzer diğer ülkelere de bağımsızlık meşalesini yaktıran Mustafa Kemal Atatürk var. Asla yılmadı, umutsuzluğa düşmedi, her türlü engele rağmen, engellemeye rağmen zorlukları aşmasını bildi. Atamızı başarıya götüren hiç şüphesiz kararlılığı ve inanmışlığıdır. Elbette büyük bir adanmışlık örneği de bu başarıda pay sahibi olmuştur.
Başarılı olmak ile kararlı olmak arasında nasıl bir ilişki olduğunu kavrayabilmek için geçmişten günümüze adından sık sık söz ettiğimiz ünlülerin biyografileri okunmalıdır. Karakteri güçlü yazarların eserlerinden ilham alınmalı bu yönde girişimcilik örnekleri incelenerek umut tazelenmelidir.

Başarılı insanlar nasıl yaşar?

Kararlılık gösterip başarıyı yakalayan insanların hayat ritüelleri de diğerlerine nazaran disiplin altındadır. Beslenmesine dikkat eder, düzenli spor yapmaya çalışır, erken yatıp erken kalkma alışkanlığı vardır, zamanını en iyi şekilde değerlendirir. Bu da demek oluyor ki başarılı olmak ile kararlı olmak arasında mükemmel bir eşgüdüm vardır.
Sabırlı olmayı öğrenen ve sakin kalan insanlar büyük bir kararlılık örneği sergileyerek er ya da geç hedeflerine ulaşarak başarıyı yakalar, elde eder.

Yorum yapın